Artemis Tapınağı Projesi

Binlerce yıllık miras geleceğe taşınacak

 

 USTUD’un kuruluşamaçlarından biti,sosyal projeler geliştirerek toplumsal   zenginliğimize katkı ve bu mirasın gelecek kuşaklara korunarak aktarılmasını sağlamaktır.Bu doğrultuda doğal ve tarihi mirasların restorasyonu ve çevre düzenlemesi konusunda projeler geliştirerek bunları ilgili  sektörlerle paylaşır,katılımcısı ve takipçisi olur.Gerçekleştirilen ve tasarlanan projelerde amaç gelir elde etmek değil ,ülke turizmine ve bu doğrultuda yerel halka katkı salamaktır.

USTUD’un ilk projesi Artemis Tapınağı projesidir.Proje tapınağın çevre düzenlemesi için fon sağlamayı  ve dünya standartlarında bir ziyaretci merkezine ulaşmayı amaçlamaktadır.

USTUD öncülüğünde geleceğe taşınacak olan Artemis Tapınağının dünya çapındaki iletişim çalışmaları ile yeniden ilgi odağı haline gelmesi ve her yıl milyonlarca turisti ağırlaması hedefleniyor.

 

Artemis Tapınağı ülke turizmi için neden önemli?

 

• Antik dünyanın 7 harikasından biridir.
• Hindistan’dan Portekiz’e kadar yayılmış bir kültün merkezidir.
• Kybele’den Amazonlar’a, Diana’dan Meryem Ana’ya kadar kadın çizgisi hakimdir.
• Antik Çağ’da mermerden yapılmış anıtsal ölçüdeki en büyük ilk mimarlık eseridir.
• Antik Çağ’ın bankacılık ve ticaret merkezidir.
• Dönemin Vatikan’ıdır.
• Avrupa mimarlığında ilk sütunlu yapıdır.

Tarihte Efes Artemis'i ve Artemis Tapınağı

Artemis, tıpkı adına yapılan tapınak gibi görkemli ve eşsiz bir tanrıçadır. Efes anıtlarında Artemis’ten şu kelimelerle bahsedilir:

Kurucu, kurtarıcı, yol gösterici, yenilmez, öğüt veren, inandıran, dinlendiren, kabul eden, lütufkar, özgür, yasa yapıcı, kraliçe, dünya kraliçe, görkemli, ışık saçan, beyaz yüzlü, bereket tanrıçası, dokunulmaz, daima hazır, ebe, geyik avcısı, Zeus’un güzel kızı.

120 yılda tamamlanan tapınak, görkemiyle her dönem nefesleri kesmiş. Bizanslı filozof Philon, Artemis Tapınağı’nın görkemini şu cümleyle anlatır:

“Kadim Babil’in duvarlarını ve asma bahçelerini, Olimposlu Zeus’un heykelini, Rodos’un Kolossusu’nu, yüksek piramitlerin kudretli işçiliğini ve Mausoleus’in mezarını gördüm. Ama bulutlara doğru yükselen Efes’teki tapınağı gördüğümde, diğerlerinin tümü gölgede kalmıştı.”

Nasıl?

Efes Antik kenti’nde Türk ve Uluslararası iş adamlarının ve toplumunun   önde gelen isimlerine satılan biletlerden elde edilen gelirlerle Gala Yemeği  düzenleyerek projeyi finanse etmeyi ve tanıtmayı hedefliyoruz.

Gala yemeğinde uluslararası üne sahip sanatçıların sahne alması da projeye  daha fazla ilgi çekecek.

 

Artemis'in Sesi Olalım

UNESCO  Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve Efes’i ziyaret eden turistlerin gezi listesinde yer alan Artemis Tapinağı bugün sessiz.Asırlık ihtişamından ve gerçek değerinden uzak.Tarihi önemi büyük olan ve   ülkemiz turizmine katkı sağlayacak Artemis Tapinağı’nın sesi olmak ve  hak ettiği değere kavuşturmak hepimizin sosyal sorumluluğudur.